www.České-Budějovice.cz

Už nemůžeme říci, že jsme to nemohli vědět

Sob06062020

Last update02:25:54

Back Kauzy Dotace EU Klaus: Evropské dotace jsou korupčním systémem

Klaus: Evropské dotace jsou korupčním systémem

  • PDF

Vážení přátelé, nevím, co se stalo, možná s blížícími se volbami... Možná s klesající popularitou, možná že tohle bude to "raději bych si utrhl ruku" za venezuelské pero. Václava Klause jsem měl dlouho velmi rád. V posledních letech mu nějak nemohu přijít na chuť. V tomto článku mi ovšem mluví z duše. Je pro mě těžko pochopitelné, že si pan prezident všiml až nyní. Ladislav vrabel

Václav Klaus se tvrdě opřel do systému evropských dotací, které jsou podle něj jasným příkladem korupčního prostředí. "Granty či dotace jsou jen lobbistickým hledáním přístupu ke zdrojům a živnou půdou pro korupci," řekl prezident na Žofínském fóru, které mohli čtenáři serveru iDNES.cz sledovat v přímém přenosu. "Nastartujme radikální zmenšování rolí státu," vyzval Klaus. "Systém evropských dotací je radikální systém korupce. Není lepšího příkladu objektivně korupčního prostředí, než jsou evropské dotace."

 

Prezident Václav Klaus v Praze na Žofínském fóru, kde hovořil o domácí a zahraniční politice a ekonomice, především se zaměřením na situaci v EU a eurozóně (4. dubna 2012) | foto: Vít Šimánek, ČTK

 

 

Evropskou unii Klaus obvinil i z nastartování hospodářské krize. "Dnešní finanční a ekonomická krize není selháním trhu, ale některých ekonomických subjektů pohybujících se ve státem regulovaném a tedy narušeném prostředí," prohlásil Klaus a dodal, že současná "vaječná krize" to jen potvrzuje.

Přesunutí státních pravomocí na orgány EU vede podle Klause k vytvoření faktického dvoustátí. "Vyplývá z toho nejednoznačná odpovědnost. To, co se dnes v Evropě děje, však žádný nevyhnutelný proces není. To všechno tvoříme my, lidé."

Potřebujeme silnou vládu

Dále se prezident věnoval hospodářské situaci v Česku. "Jestli naše ekonomika něco potřebuje, tak je to vymanění se z dluhové krize. Dnes už snad i parlamentní opozice ví, že naše žití na dluh je neúnosné a neodstraní ho pouhé zvýšení hospodářského růstu. Nehledě k tomu, že žádný růst není na pořadu dne," uvedl prezident.

A co by Klaus poradil českému premiérovi? "Připravme radikální plán na snížení výdajů. Bez změny sociálnímu systému to ale nepůjde, ekonomika se nesmí dusit zvyšováním daní," varuje prezident.

Primární je podle něj snižování mandatorních výdajů. U ostatních prý není kde krájet. "K tomu však potřebujeme vládu, která má nějakou sílu a nemá problémy, jako právě v těchto hodinách," rýpl si do koaliční krize Klaus.

Řecko za krizi nemůže

Klaus se ve svém projevu dotkl i krize eura. "Opakovaně protestuji, aby bylo Řecko pokládáno za viníka krize eura. Řecko evropskou měnovou unii nevymyslelo, bylo tam někým vlákáno a někým přijato." Řekové se podle Klause sice zadlužovali, ale na druhou stranu jim bylo někým za výhodných podmínek půjčováno.

"To, co se teď děje, není záchrana Řecka, je to pokus na Řecku. Řecko je obětováno, aby byla zachráněna Evropská měnová unie," podotkl prezident.

Autor: Jan Nevyhoštěný

Zdroj: http://ekonomika.idnes.cz/klaus-bude-prednaset-o-eu-euru-a-o-krizi-d94-/ekonomika.aspx?c=A120404_114954_ekonomika_neh

 

 

Komentářů
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!

3.23 Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."